KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl

Katalog rękopisów

Katalog rękopisów Książnicy Cieszyńskiej zawiera opisy katalogowe dwóch w pełni opracowanych kolekcji. Pierwszą z nich są nabytki rękopisów, wpływające do zbiorów Książnicy od 1994 r. Drugą stanowią rękopisy pochodzące z księgozbioru Leopolda Jana Szersznika, które w latach 2008-2010 zostały opracowane przez Fundację „Zakłady Kórnickie” w ramach projektu Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego. W katalogu rękopisów znajdują się ponadto opisy kilku manuskryptów, głównie oprawnych, pochodzących z księgozbiorów pomuzealnego, Czytelni Ludowej, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Józefa Ignacego Kraszewskiego. Katalogi pozostałych kolekcji rękopiśmiennych Książnicy Cieszyńskiej, pochodzących z księgozbiorów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Tadeusza Regera oraz z Biblioteki Dekanatu są dostępne w czytelni zbiorów specjalnych w formie manualnych katalogów i kartotek lub stronie internetowej Książnicy Cieszyńskiej w postaci ich „wirtualnej”, zeskanowanej wersji.

 

Rękopisy opracowane są według zasad zawartych w Wytycznych opracowania rękopisów w bibliotekach polskich, opracowanych przez B. Horodyskiego i H. Więckowską (Wrocław, 1955). Indeksy, które są istotnym elementem opracowania rękopisów powstają poprzez nadawanie poszczególnym jednostkom rękopiśmiennym odpowiednich haseł przedmiotowych, obejmujących wszystkie kategorie haseł przewidziane w Wytycznych opracowania rękopisów… Hasła te są tworzone na podstawie Słownika języka haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej.

 


Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij